7-10 вересня Львів перетворився на місто не лише кави, а й бандури – у місті Лева відбувався Lviv Bandur Fest.
Чи можна бандуристам грати у трамваях та як довезти на локацію півтораметрову пінопластову бандуру? Про це та інше читайте в інтерв’ю з організаторкою фестивалю Анастасією Войтюк ексклюзивно для проекту Bandura Style.

майстер-клас1

– Якою була головна мета фестивалю та чи вдалося її досягти?

– Цим фестивалем я хотіла сколихнути українську публіку і змістити образ бандури в свідомості людей. Хоча слухачі вже почали підозрювати про те, що бандура це цілком сучасний, а не традиційний інструмент, проте коли спитаєте навіть музикантів, які не бандуристи – вони про бандуру будуть мати досить стереотипне уявлення, я вже не кажу про людей, які далекі від музики. В Україні є повага до образу бандури, але не до самого інструменту. Бо повага – це значить обізнаність, цікавість, активність. А у нас бандуру люблять пасивно – тобто кажуть, що люблять, але ходять на інші концерти 😉

На цьому фестивалі ми хотіли, щоб якраз не словом, а ділом. Любите бандуру? Так приходьте на концерт бандуристів, купуйте квитки, робіть селфі з бандурою. «Бандура – це круто і цікаво» – ось що ми хочемо донести до публіки.

Ще одна наша мета – це діалог різних середовищ бандуристів і формування взаємоповаги між академічним та естрадним світом. Чи це можливо? Мабуть у більшості випадків – ні. Бо академічні бандуристи вважають себе більш професійними, а естрадні – більш «просунутими» в сучасних технологіях. Але в нас на фестивалі це вийшло. Можливо тому, що це перший фестиваль, а можливо тому, що я відкрита до різних середовищ і не вважаю когось кращим а когось гіршим, і такою ж відкритою є Оксана Герасименко, відома композиторка та бандуристка, доцент Львівської національної музичної академії ім. Лисенка.

Мені цікаві всі аспекти бандури – в тому числі її походження і напрям справжньої традиційної української музики, який виконується на старосвітській бандурі. Сподіваюсь, буду мати можливість ще й цю тему підняти на фестивалі. До речі, якраз представники різних бандурних кіл зустрілись на круглому столі, де ми говорили про технічні аспекти, репертуар, фінансування, інтерес дітей до бандури. Це був початок розмови і такі круглі столи потрібно продовжувати.

Круглий стіл2

Ще одна причина, чому я вирішила робити фестиваль – це творення сценічного майданчику для сучасних бандур гуртів. Не секрет, що я сама бандуристка і граю у декількох колективах – зокрема Troye Zillia, Crossed Parallels, Kerygma, Pumpkin Tea Club, з якими виступаємо на різних сценах. Фестивалі і події є різні, але от саме бандурних – дуже мало. Є фести стародавньої музики, є фольк фестивалі, є джаз фестивалі, є рок фести – і всюди там сучасна бандура не є основною. От я і придумала фест, на якому сучасна бандура буде головним персонажем. Це класно почувати себе на 100% в своїй тарілці 😉

– З якими складнощами довелося зустрітися?

– Найперше – це з тим, що були фінансові та часові обмеження. Хотілось зробити набагато більше. Фестиваль підтримало управління культури Львова, і це вже крута ознака того, що місто зацікавлене у Lviv Bandur Fest, але такий фестиваль повинен мати в 20 разів більше фінансування, якщо ми хочемо, щоб сучасна бандура зайняла належне їй місце у музичному світі. Я взагалі здивована, що в кожному місті немає такого фестивалю – бандура, це ж наш інструмент – це має бути найкращий фестиваль, те, чим ми можемо гордитись, такого інструменту немає у жодній країні. І якраз зараз настав час змін – бандура активно входить в сучасну музику.

Ще одна трудність, а радше традиція, яка склалась у звукорежисурі естрадних концертів, так це те, що коли бандура грає у складі з ритм секцією (барабани, бас), звукорежисери віддають перевагу традиційній формі визвучення – коли саме ритм секція та вокал є основними. На нашому фестивалі ми вже зробили цікаві висновки цього року і хотіли б працювати зі звуком таким чином, щоб підкреслювати саме бандуру. Якщо на нашому фестивалі звукорежисери навчаться визвучувати бандуру вірно – це вже великий бонус для бандуристів, що гратимуть у Львові.

Мабуть було ще багато дрібних клопотів, але це не проблеми, а процес організації. До прикладу – як довезти на різні локації 1,5 метрову велику пінопластову бандуру, і що робити з нею після фестивалю?

Анастасія Войтюк - фото Юра ВовкСиню бандуру спеціально для Lviv Bandur Fest виготовила Марта Рус із майстерні #svituma

– Що б порадила організаторам такої події на майбутнє?

– Дружити з іншими бандуристами, навіть, якщо ви не готові грати таку ж музику як вони. Бандуристів, на справді, мало, і від того, що вони будуть мати свою тусовку нічого поганого не станеться. Ідеї вони такі – виникають у різних місцях одночасно, то ж боятись, що хтось підхопить саме вашу не варто. Це класний взаємообмін.
Голосно говорити, що наша бандура крута, бо вона така і є. Не прибіднятись і сміливо йти вперед. Ми цього варті.
А що би я порадила собі? Більше відпочивати і більше насолоджуватись грою на бандурі, а до менеджменту залучити ще менеджерів.

– Які відгуки від учасників, відвідувачів?

 – Відгуки класні! Люди всі приємно здивовані, просто не очікували, що таке станеться – як слухачі так і музиканти. Волонтери, фотографи, партнери писали самі до нас і пропонували співпрацю – це показує, що такий фестиваль потрібен Львову.

Я роблю скріншоти з відгуками – це найкраще ілюструє. Деякі з них дуже цікаві – почитайте історію від Bozena Gorodnytska про фанатів з Рівне та галицьку інтелігенцію.

Bozena Gorodnitska vidguk FUN

Ми ще запускали флешмоб в інтернеті – #banduraselfi – то є навіть такі цікаві варіанти:

vidguk5 vidguk4 vidguk2 idguk3

 

 

 

 

 

 

– Розкажи про найяскравіші епізоди фестивалю.

– У переддень фестивалю через ремонтні роботи змінився графік і маршрут руху трамваю, у якому виступали наші бандуристи – то ж ми оперативно все переплановували. До речі, саме ця подія привернула найбільший інтерес публіки – я сама була сильно здивована. Майже усі телеканали поїхали знімати концерти у трамваї. Всіх – і журналістів і бандуристів цікавило – як же це буде відбуватись?

Все вийшло як ми й очікували – музиканти були раді від уваги і від нетиповних умов виступу, які додають адреналіну – погодьтесь, на поворотах треба міцно триматись за струни, а журналісти мали прекрасний небуденний матеріал для висвітлення фестивалю))

трамвай An Voices

Для мене особисто найяскравішим епізодом було те, коли ми добирались з інструментами та технікою на pre party перед фестивалем. Злива була шалена – пройшовши 2-3 метри під дощем можна було повністю змокнути. На щастя ми швидко бігали від машини до дверей, то ж інструменти залишились сухі. Але от дощ заставив розслабитись і прийняти гарну енергію. Сет з діджеями був чудовий! Тому інколи треба, щоб був дощ.

IMG_1171

– Фестиваль у цифрах: скільки було подій, учасників, скільки бандур звучало на фестивалі?

– 15 бандур гуртів, 50 бандуристів – а це близько 3000 струн. 12 подій та локацій. Концерти, майстер-класи, вечірки, круглий стіл, промо акції.

Були і дорослі і молодь і діти і старші люди – це чудово, що ми знайшли підхід до всіх!

Хедлайнери фестивалю: Troye Zillia, KRUT, DGP-pro, Koloyolo, Три кроки в ніч та Crossed Parallels. Це гурти, які працюють саме з сучасною бандурою. Цього року ми шукали таких – які будуть презентувати різні стилі музики – етно, соул, електроніку, інді, український джаз. Фактично, ми створили бандурний ф`южн цього року.

majster klas 3

До речі, поглянути, якою була програма фестивалю можна на його офіційному сайті – www.lvivbandurfest.in.ua.

– Чи буде Lviv Bandur Fest 2018?

– Питання для мене провокативне J Коли планувала перший фестиваль, я навіть не загадувала на майбутнє, що буде далі – мені було важливо спробувати провести Lviv Bandur Fest і побачити реакцію публіки, учасників, а також проаналізувати свої мотиви – чи буде це далі цікавим і розвиваючим для мене.

Після всього що сталось минулого тижня, я чітко знаю – люди хочуть другий бандурфест у Львові. Вони засмакували і до наступного року апетит зросте. Тому ми вже маємо попередні заявки від різних учасників, в тому числі від відомих бандуристів з-за кордону.

Розмову вела: Оксана Боровець